#79 Pomysły na biznes – sprzedaż markowych ubrań z rynku wtórnego
Podobno to nie szata zdobi człowieka, ale kto nie potrzebuje odzienia? W momencie największej popularności Instagrama i panowania kultury “selfie” to dobry styl i wygląd są często wyznacznikami statusu. Na zmieniającej się modzie i ludzkiej próżności również można zarobić, a popyt na ubrania jest właściwie nieograniczony. Jeśli znacie się co nieco na markach, wiecie gdzie znaleźć odzieżowe perełki, z wypiekami na twarzy śledzicie modowe kolekcje lub lubicie przerabiać garsonki, to ten biznes jest dla Was!
Jak najłatwiej wystartować ze sprzedażą ubrań?
Kup kilka ładnych, markowych ciuchów w lumpeksach i sprzedaj je drożej na platformach typu Vinted, Allegro i OLX. Możesz pokusić się także o robienie live w mediach społecznościowych ze sprzedaży. Początkowo potrzeba czasu na szukanie dobrych ubrań i znajdowanie naprawdę wartych uwagi perełek. Jednak w second handach dostać można dziesiątki o ile nie steki markowych i pożądanych elementów odzieży, takich jak spodnie, koszulki, bluzy, kurtki, torebki czy inne dodatki. To co w second handach dostać możesz za kilka złotych lub czasami na wagę, po przygotowaniu możesz sprzedać w internecie za kilkadziesiąt złotych. Dołóżmy do tego efekt sakli, czyli robienie takich transakcji w setkach miesięcznie, a można pokusić się nawet o niemałe dochody. Z czasem będzie się wiedziało gdzie szukać najlepszych sztuk i w jakie dni są dostawy nowego towaru. Z biegiem czasu również zdobędzie się znajomości, dzięki którym najlepsze ubrania odłożą Ci pracownicy takich sklepów.
Kilka dodatkowych porad:
- ubrania warto wyczyścić i wyprasować zanim wystawi się je na sprzedaż,
- zrób im świetne zdjęcie wysokiej jakości, najlepiej na modelu / modelce – takie ubrania lepiej się sprzedają,
- nawiąż kontakt z obsługą z second handów (np. daj im czekoladki i poproś o odłożenie markowych, wyjątkowych ubrań),
- wybieraj odzież najwyższej jakości,
- spróbuj wprowadzić do swojego działania markę, na przykład w postaci logo, które z czasem zacznie kojarzyć się z jakością i wyjątkowością sprzedawanych przez Ciebie ubrań z drugiej ręki,
- wykorzystaj trend na eko, wyprodukowanie jednej koszulki wymaga wykorzystania tyle wody, co człowiek wypija w przeciągu 2 lat, ubrania z drugiej ręki już istnieją,
- prowadź sprzedaż w różnych miejscach (IG, FB, OLX, Vinted, Allegro, grupy na FB), nie ograniczaj się wyłącznie do jednej platformy.
Jak można zarabiać na ciuchach?
Idea kupowania taniej i sprzedawania po wyższych cenach jest podstawą funkcjonowania biznesu ubraniowego. W międzyczasie trzeba podnieść wartość produktu w oczach klientów – można to robić, wykonując świetne zdjęcia, tworząc ciekawe opisy i reklamując ciuchy w odpowiednich miejscach. Sprzedaż markowych, używanych ubrań możesz prowadzić nie tylko w sieci czy w serwisach społecznościowych, przemyśl także inne lokalizacje:
- wśród rodziny i znajomych,
- na targowiskach i targach staroci,
- na platformach aukcyjnych typu OLX, e-Bay, Amazon czy Allegro,
- w aplikacjach ubraniowych – Vinted, Vestiare Collective czy Depop,
- w serwisach tematycznych – szafa.pl, sprzedajemy.pl,
- na Facebooku – wystawiając ubrania na Marketplace lub robiąc live ze sprzedaży,
- tworząc historie Instagramowe – tzw.”instastories”.
Zaczyna się od poszukiwania odzieży w second handach lub lumpeksach. Nawet przeglądając portal z używkami można natknąć się na sukienki od znanych i cenionych projektantów. Ocenia się, że polski rynek odzieży używanej jest wart ponad 5 miliardów złotych – jest to duża okazja dla osób przedsiębiorczych.
Dla kogo jest biznes sprzedaży ubrań z drugiej ręki?
Sprzedaż markowych ubrań z drugiej ręki jest biznesem dla spostrzegawczych. Nie każdy potrafi wyłowić spośród wielu podobnych ciuchów prawdziwą perełkę. Poza tym przyda się jeszcze kilka ważnych umiejętności:
- znajomość trendów w modzie – jest bardzo przydatna w kolekcjonowaniu garderoby – posiadanie informacji, jakie ubrania będą się teraz sprzedawać,
- budowanie sieci kontaktów – pozwala na zdobycie trudno dostępnego lub atrakcyjnego towaru w przystępnych cenach – często warto zaprzyjaźnić się z obsługą second handu,
- umiejętności logistyczne – duża część pracy polega na pakowaniu i wysyłce towaru, kluczowe jest również pilnowanie terminów dostaw i łatwość wynajdywania okazji.
Do prowadzenia tego biznesu nie potrzeba na start dużej ilości kapitału. Na początek może wystarczyć opróżnienie szafy i wycieczka do “lumpa”. W książce “Efekt Motyla” Kamil Cebulski opisuje zasady, które sprawdzą się również w tym biznesie. Jedna z nich mówi o wielokrotnym wykorzystaniu tego samego kapitału. Wygenerowana sprzedaż pozwala na zakupienie kolejnych ubrań i skalowanie biznesu.
O czym warto pamiętać?
Sama sprzedaż markowych, używanych ubrań to wynik procesu, który obejmuje znajdowanie ciuchów w okazyjnych cenach, odpowiednie zaprezentowanie i wystawienie ich na handel. Dochody zależą przede wszystkim od zaangażowania, stanu wyprzedawanych ubrań oraz zaproponowania ceny atrakcyjnej dla klienta. Nie trzeba też być od razu blogowym ekspertem, żeby osiągnąć sukces w tej branży. W niektórych przypadkach można znaleźć sobie wygodną niszę, która będzie przynosiła stałe przychody. Można na przykład zbierać ubrania w zestawy i sprzedawać je w pakietach.
Rynek ubraniowy to duży segment gospodarki, który zawsze znajdzie nabywców. Istnieje wiele miejsc, w których można sprzedać zarówno produkty znanych marek, jak i całkiem przeciętne ubrania. Do prowadzenia tego biznesu potrzebna jest podstawowa wiedza na temat mody, umiejętność tworzenia kontaktów czy odpowiedniej prezentacji towarów. Przychody zależą przede wszystkim od zaangażowania i ciężkiej pracy.
Polub też Biznesomanię na FB, żeby nie przegapić kolejnych pomysłów na biznes!
54 komentarze
Super temat, na czasie i wspierający ekologiczne podejście
Dobre ziom
Niezły pomysł. Nie trzeba żadnej książkowej wiedzy, wystarczy mieć gust xd
Była chyba jakiś czas temu afera z tym związana i przez to vinted zmieniło regulamin
Afera to duże słowo ;D
Mocny pomysl
Dzięki 😉
Szczególnie na tym lbogu podoba mi się że cześto piszesz pomysły dla osób które nie są po wielkich studiach, nie potrzeba kursów ani pożyczek na start tylko to są takie pomysly dla kazdego na kazdą kieszen
Dzięki 😉 Takie jest założenie 🙂
Genialne
Dzięki 😉
😮
😀
Jeden z lepszych pomysłów, serio
Dzięki 😉
Dobry pomysł, szczególnie dla kobiet
Dzięki 😉
Nikczemny plan
😀
super pomysł, a moze następne coś z internetem? Znów pandemia się nasila więc dobrze coś z domu porobić
Dzięki 😉 Na pewno i takie pomysły się pojawią!
To jest t co najbardziej lubię na tym blogu
😀
Świetne
Dzięki 😉
Mega pomysł
Dzięki 😀
Najtrudniejsze w tym pomyśle jest znalezienie takich okazji do kupienia bo sprzedaż to wystarczy wystawić i czekać
Całość można ubrać w pewien proces, no i kwestia co kto lubi 😀
Serio niezłe, chociaż dużo biegania na pocztę
Są też paczkomaty 😀
Są tu lepsze pomysły
Każdy znajdzie coś dla siebie 😉
Dobre dobre
Dzięki 😀
Najlepsza część tego bloga
Dzięki 😀
Super
Dzięki 😀
jest moc
Jest 😉
Eh
🙂
A ja się nie do końca zgodzę bo to nie taka prosta sprawa gdyby była to by szybko młode dziewczyny zajęły niszę
A może przeceniasz nieco smykałkę do biznesu, w rzeczywistości chyba nie tak dużo osób ma ochotę zawracać sobie głowę takimi rzeczami :/
Bardzo ciekawy pomysł. Ja również zdecydowałam się na sprzedaż ubrań, jednak cały biznes opieram na sklepie internetowym. W tym przypadku musiałam zainwestować w dobrą reklamę, która pozwoliła mi zdobyć potencjalnych klientów. Dodatkowo zadbałam o funkcje chatbotu, która umożliwia kontakt z kupującym.
Czyli bardziej profesjonalnie. Powodzenia!
Najlepszy pomysł
hrys
😀
przydatny wpis!
Dzięki 🙂
Bardzo ciekawy pomysł na rozwinięcie własnej działalności! Na pewno zainspiruję się tym pomysłem, ponieważ już od dłuższego czasu myślę nad założeniem własnej firmy. Ostatnio gdzieś czytałam, że opłacalna jest sprzedaż na amazonie, więc na pewno rozważę tę opcję.
Super, do dzieła 😀