Jakie pytania zadać podczas rekrutacji?
Rozmowa o pracę to nieunikniony, a zarazem najważniejszy element każdej rekrutacji. Profesjonalnie przeprowadzona rozmowa pozwala rekruterowi na zdobycie wielu cennych informacji o potencjalnym pracowniku. Zadając odpowiednie pytania, jesteśmy w stanie nie tylko zweryfikować autentyczność kwalifikacji deklarowanych w CV, ale także sprawdzić kandydata pod kątem zachowania się w sytuacji podwyższonego stresu. Musimy pamiętać, aby nie traktować rozmowy jako narzędzia do selekcji i odsiewu kandydatów- takie podejście generuje już na starcie niepotrzebną granicę pomiędzy rekruterem a aplikantem, która może negatywnie wpłynąć na cały przebieg rozmowy.
Rozmowa rekrutacyjna to jednak nie tylko pytania. Podczas rekrutacji coraz częściej wplata się w rozmowę takie elementy, jak wywiad behawioralny oraz rozmowy sytuacyjne tak, aby dać kandydatowi możliwość wykazania się w obliczu zadania, typowego dla stanowiska, na które aplikuje.
Jak wygląda rekrutacja?
Całą rekrutację dzielimy z reguły na trzy podstawowe sekcje: aplikację, rozmowę kwalifikacyjną oraz sprawdzenie umiejętności.
Pierwsza z sekcji to etap, na którym odbywa się największa selekcja, w której to odpada ok. 70% nadesłanych aplikacji. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na czytelność dokumentów i dobre wyeksponowanie najważniejszych informacji kandydata tak, aby w możliwie jak najkrótszym czasie zapoznać się z kandydaturą. Dla rekrutera nie ma nic gorszego niż strata czasu, której niestety nie sposób uniknąć przy weryfikacji setek aplikacji.
Druga sekcja – rozmowa kwalifikacyjna, to właśnie esencja pracy HR-owca. Jak branża długa i szeroka, tyle znajdziemy sposobów na jej przeprowadzenie. Nie da się niestety jednoznacznie wyłonić najlepszej metody prowadzenia rozmowy, gdyż ta zależna jest od wielu czynników takich jak profil pracodawcy, branża czy nawet obszar, na jakim firma operuje .
Trzecia sekcja – sprawdzenie umiejętności. To ostateczny etap, dzielący rekrutera od zatrudnienia nowego pracownika. Tutaj wszystko zależy od specyfiki stanowiska. Zaproszenie kandydata na dzień próbny, bądź przeprowadzenie testu praktycznego, ułożonego na potrzeby rekrutacji to najczęściej stosowane rozwiązania pozwalające na weryfikację umiejętności osoby aplikującej.
Jak zadawać pytania podczas rekrutacji?
Pytania podczas rekrutacji są najsilniejszym narzędziem każdego HR-owca. Odpowiednio sformułowane pytanie pozwoli nam sprawdzić wiedzę, kreatywność, doświadczenie a nawet kulturę osobistą aplikującego. Zadając pytania powinniśmy skupić się na tym, jakich dokładnie informacji potrzebujemy od naszego kandydata. W zależności od tego, co chcemy sprawdzić, lub czego chcemy się dowiedzieć, możemy zastosować jeden z rodzajów rozmowy kwalifikacyjnej. Chcąc dla przykładu sprawdzić jak kandydat radzi sobie w kontakcie z klientem lub podczas biznesowego spotkania, możemy przeprowadzić tzw. wywiad behawioralny. Jeśli zaś będziemy chcieli zweryfikować takich cechy jak wiedza o branży i analityczne myślenie powinniśmy wpleść do rozmowy wcześniej przygotowane studium przypadku (case study).
O co wolno pytać podczas rekrutacji?
Temat pytań na rozmowie kwalifikacyjnej to temat rzeka, o której każdy doświadczony pracownik HR, może rozmawiać godzinami. Podstawowymi założeniami każdej rozmowy (nie tylko tej rekrutacyjnej) jest oczywiście zachowanie kultury i unikanie pytań o prywatną sferę życia aplikującego.
Najpopularniejszymi pytaniami podczas rekrutacji są oczywiście te z kategorii:
- Co możesz powiedzieć o sobie?
- Co Cię skłoniło do złożenia aplikacji w naszej firmie?
- Dlaczego uważasz, że nadajesz się na to stanowisko?
W przypadku rozmowy stanowiska wymagające większego doświadczenia czy umiejętności, warto zadawać nieszablonowe pytania stanowiące o wiele większe wyzwanie dla aplikującego:
- Która wada będzie według Ciebie najbardziej przeszkadzać na aplikowanym stanowisku?
- Gdybyś mógł w sobie coś zmienić, co by to było?
- Co powiedziałby o Tobie Twój (hipotetyczny) najgorszy nieprzyjaciel?
Zakazane tematy na rekrutacji
Największym błędem początkujących rekruterów jest zadawanie pytań z tzw. listy “zakazanych tematów”. W dużym skrócie nie powinniśmy, a wręcz nie możemy zadawać pytań wkraczających w bezpośrednią sferę osobistą kandydata. Do tego typu pytań zaliczamy te o liczbę dzieci, planowaną rodzinę, wiek czy nawet wyznanie. Informacje wyniesione z tego typu pytań nie mogą stanowić o tym, czy kandydat kwalifikuje się, czy też nie na oferowane przez nas stanowisko.
Pytania zagadki – badanie kreatywności czy zapełnienie czasu?
Ostatnim zagadnieniem, jakie chcę poruszyć w temacie rozmowy rekrutacyjnej są pytania zagadki. Są to pytania zadawane przez firmy wymagające od swoich pracowników kreatywności i nieszablonowego myślenia. Pomimo tego, że wielu rekruterów krytykuje stosowanie tego typu zagrań na rozmowie, to w przypadku aplikacji na takie stanowiska jak specjalista ds. content marketingu czy reklamy, możemy na podstawie udzielonych odpowiedzi otrzymać naprawdę ciekawe wnioski.
1 Komentarz
Pierwsza z sekcji to etap, na którym odbywa się największa selekcja, w której to odpada ok. 70% nadesłanych aplikacji. Na tym etapie warto zwrócić uwagę na czytelność dokumentów i dobre wyeksponowanie najważniejszych informacji kandydata tak, aby w możliwie jak najkrótszym czasie zapoznać się z kandydaturą. Dla rekrutera nie ma nic gorszego niż strata czasu, której niestety nie sposób uniknąć przy weryfikacji setek aplikacji.