Wymogi higieniczno-sanitarne w lokalach małej gastronomii
Lokal małej gastronomii może odnieść sukces. W jaki sposób? Potrzebnych jest do tego co najmniej kilka czynników. Kluczowe znaczenie mają bowiem atrakcyjna lokalizacja, przyjazne klientowi menu, smakowite potrawy, wykwalifikowany personel oraz oryginalny wystrój wnętrza. W tym wszystkim nie można jednak zapomnieć o podstawowych normach higieniczno-sanitarnych, których spełnienie nie tylko wpływa na wspomniane wyżej aspekty prowadzenia lokalu gastronomicznego, ale również jest obowiązkiem regulowanym przez prawo.
Odbiór Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Kontakt z Państwową Inspekcją Sanitarną to dla właściciela lokalu małej gastronomii standard. Chodzi nie tylko o regularne kontrole, ale również o sam odbiór lokalu. Każdy właściciel planujący otworzenie biznesu gastronomicznego musi zadbać nie tylko o pomieszczenia i personel, ale również o wpisanie kawiarni, bistra czy baru do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli sanepidu. Tzw. odbiór wymaga złożenia odpowiedniego wniosku. Powinien on trafić do Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie później niż 14 dni przed planowanym otwarciem. Warto jednak zrobić to wcześniej, bo sanepid ma 30 dni na odbiór lokalu. Co sprawdzane jest podczas pierwszej wizyty? Na pewno kwestie związane z przestrzeganiem europejskiego prawa żywnościowego, wyniki badań wody, książeczki sanepidowskie pracowników, projekt techniczny lokalu, dokumentacja działalności gospodarczej, umowy na wywóz śmierci czy czyszczenie separatora tłuszczu i HACCP (Analiza Zagrożeń i Krytyczne Punkty Kontroli).
Normy Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dla wielu restauratorów wizyta przedstawiciela sanepidu to bardzo stresujące wydarzenie. Aby nie martwić się spotkaniami z Państwową Inspekcją Sanitarną trzeba nie tylko prowadzić wspomnianą wyżej dokumentację, ale także spełnić pewne normy. Jakie? Na pewno lokal musi posiadać dostęp do ciepłej i zimnej wody, a na każdego pracownika w pomieszczeniach pracy stałej powinno przypadać co najmniej 13 m³ powierzchni wnętrza. Co więcej, pomieszczenia w lokalu muszą mieć wysokość co najmniej 2,5 m i nie może zabraknąć w nich dostępu do światła naturalnego/dziennego (pomieszczenia pracy stałej – tam gdzie pracownicy spędzają powyżej 4 godzin dziennie) oraz tego sztucznego. Minimalna temperatura powinna wynosić 14°C. W przypadku każdego pomieszczenia w lokalu ważna jest też wentylacja – nie może jej zabraknąć – oraz toalety – muszą być osobne dla gości i dla pracowników.
Wyposażenie kuchni zgodne z normami Sanepidu
Samo wyposażenie kuchni powinno być również zgodne z normami Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Lokal małej gastronomii musi być obowiązkowo wyposażony w urządzenia do obróbki termicznej – grille gastronomiczne, frytownice, opiekacze, kuchenki mikrofalowe, kuchnie gastronomiczne, rożna czy sprzęty potrzebne do gotowania produktów mącznych. To samo dotyczy chłodzenia – lodówki, chłodziarki czy lady na sałatki muszą być nie tylko przystosowane do funkcjonowania w lokalach gastronomicznych, ale także mieć termometr pozwalający kontrolować wysokość temperatury. Nie można też zapomnieć o regularnym wymienianiu drobnych akcesoriów kuchennych, które dość szybko się eksploatują, np. desek do krojenia oraz dodatkach ułatwiających przechowywanie i segregowanie żywności.
5 komentarzy
Jak większość społeczeństwa jestem przeciwny wtrącaniu się państwa i różnych oragnó ale akurat wymogi w strefie spozywczej to ja szanuję 😀
Masakra ile razy zdarza mi się w ostatni czasie wyławianie włosów :/
Co jak co ale czystość w miejscach stołowania musi być
Super!
Ciekawe co jeśli otwarłbym bar np iglo i jak ma się to do minimalnej temperatury 14 stopni? 😀